Otomat Nedir?

Ürünlerin self servis satışına olanak veren, kağıt para veya bozuk para, jeton, kredi kartı ile çalışan cihazlardır. Dünya’nın en gelişmiş ülkelerinde otomat makineleri hızla yayılmaktadır ve tüketicilerin pratik alışveriş yapmalarını amaçlamaktadır. En cazip özelliği ise kurulum işletme ve yönetmenin oldukça basit olması.

Ülkemizde bu pazarda hala büyük bir açık söz konusudur. Örneğin Amerika’da sadece otomat makinelerinin olduğu mağazalar bulunmakta. Japonya’da ise her sokakta görebilirsiniz. Bizim amacımızda Türkiye’nin kurumsal otomat şirketi olabilmek.

Otomatlar; çok küçük bir yere gereksinim duymalarından dolayı, insansız olarak üstelik haftanın 7 günü, 24 saati kesintisiz ve etkin olarak hizmet verimliliğini sağladıklarından, gelişmiş batı ülkelerinde 1960 dan beri çok yaygın olarak günlük hayatta kullanılmaktadırlar.

ABD, Almanya ve Japonya otomat kullanımının en yaygın olduğu ülkelerdir. Bu ülkelerin her birinde yaklaşık 5 milyon otomat kullanımda olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise bu rakamın 30 – 40 bin otomat olduğu tahmin edilmektedir.

Rakamın azlığından da anlaşılacağı gibi, bu çok düşük bir değeri ifade etmektedir. Dolayısıyla ülke olarak daha gidilecek çok uzun bir yolumuz bulunmaktadır. Bu gecikmenin en temel nedeni de ülkemizde uzun yıllar hüküm süren yüksek enflasyon oranlarından dolayı paramızın bol sıfırlı olmasıdır.

2004 yılı sonuna kadar kullanımda olan en büyük madeni para birimimiz ne yazık ki 250 000 TL dir, yani bugünün 25 Kuruşudur. Diğer madeni paralarımız da 100 000 ve 50 000 TL yani günümüzün 5 ve 1o Kuruşudur. Bu madeni paralar bile yüksek enflasyon oranlarından dolayı yıllar içinde maliyetleri düşürmek için boyutları küçültüldüğünden ve ağırlıkları sürekli düşürüldüğünden her bir birimden birkaç değişik boyutta bulunuyorlardı. Otomatlarda en yaygın kullanılan paranın madeni para olmasından dolayı tek başına bu nedenin bile otomatların ülkemizde yüksek enflasyonun hüküm sürdüğü yıllarda yaygınlaşmasına uzun yıllar engel oluşturduğu söylenebilinir.

Madeni 50 Kuruş ve madeni 1 TL nin ne yazık ki 2005 yılında, TL den altı sıfır atılmasıyla YTL olarak kullanıma sürülmüştür. Aslında bu da yeterli değildir. Hayatımızın daha da kolaylaşması ve otomat işletmeciliğinin daha da yaygınlaştırılması için madeni 2 TL nin de EURO da olduğu gibi bir an önce tedavüle sürülmelidir.

Yeni nesil otomatlar madeni paranın yanında kartlı sistem ile de çalışabilmektedirler. Yakın zaman diliminde de cep telefonlarımız ile otomatlardan alışveriş yapma olanağına kavuşacağız.

Özetlemek gerekirse: artık çay ocaklarının, kantinlerin ve hatta çaycılarımızın yerini self servis prensibiyle haftanın 7 günü 24 saat etkin, hijyen, ekonomik ve verimli çalışan otomatlar almaya başlamıştır. Dünyadaki örneklerden yola çıkarak bunun hızlanarak devam edeceğini söylemek mümkündür...

Otomatların Avantajları

vending machines 3

 • Çok çeşitli alternatifler bulunmaktadır.

 • Mutfaktaki içecek masrafını kontrol altında tutar.

 • İstenilen zamanda tüketim miktarı raporu verir.

 • Pratik butonlar sayesinde kullanımı kolaydır.

 • Şık dizaynı ve dış görünümü firmanıza prestij sağlar.

 • Çay ocağı çalıştırmaya gerek kalmaz.

 • Gramajlar, elektronik ayarlıdır ve hep aynı mükemmel tadı sunar.

 • Otomatlardan şekerli ve şekersiz içecek alınabilmektedir.

 • Servis esnasında sohbeti engeller, çalışanın zaman kaybını önler.

 • Her bardak tek kullanımlıktır, bu da bulaşıcı hastalık riskini engeller.

 • Otomatların bakımı, yetkili operatörler tarafından yapılmaktadır.

 • 7 Gün 24 Saat kesintisiz hizmet/ Müşteri hizmeti.
 • Bir buzdolabı kadar elektrik giderinin olması.
 • İşçi maliyetinin olmaması.
 • Peşin para ile çalışır.

 Atıştırmalık ürün otomatında maksimum 36 çeşit değişik bisküvi, gofret, kek, Çikolata, Kraker, ve hatta soğuk sandviç çeşidi satışına olanak verilir.

Sıcak içecek otomatlarımızda espresso, cappuccino, cafe latte, filtre kahve, hazır kahve, hazır çay, sıcak çikolata çeşitlerinden oluşan maksimum 33 değişik sıcak ürün tek bir otomattan haftanın 7 günü, 24 saat boyunca satışa sunulur.

Soğuk içecek otomatımızdan 0.5 lt Pet su, 500 ml pet Powerade, 500 ml pet Fanta, 450 ml Pet Coca Cola, kutu Coca Cola, Zero, Coca Cola Light, Cappy meyve suları ve Nestea çeşitlerinden seçilen maksimum 8 çeşidi tek bir otomattan satışa sunulur.